رزرو ویلا در سرخرود
۱۳۹۵-۰۵-۲۲
اجاره ویلا سرخرود
۱۳۹۵-۰۵-۲۲

سیم کشی برق ساختمان

سیم کشی برق ساختمان

سیم کشی برق ساختمان در شمال | پیمانکاری سیم کشی برق ساختمان | سیم کشی برق ساختمان | سیم کشی برق ساختمان و نور پردازی | سیم کشی برق ساختمان در سرخرود | سیم کشی برق ساختمان محمودآباد | سیم کشی برق ساختمان بابلسر-فریدونکنار- آمل-نور-رویان و …سیم کشی برق ساختمان مسکونی – تجاری – اداری – تفریحی – صنعتی

کادر تیم سیم کشی برق ساختمان ویلا تک با بیش از ۱۶ سال سابقه کاری اماده ارائه خدمات فنی مهندسی برق ساختمان و انواع ایفونها و انتن های معمولی و مرکزی و نصب دوربینهای مدار بسته حرفه ای و فوق حرفه ای و کلیه خدمات برقی ساختمان است که در هر زمان در هر یک از نقاط بابلسر – فریدونکنار – سرخرود – محمودآباد – آمل – نور – رویان – نوشهر و چالوس و حومه با قیمتی مناسب و بهترین کیفیت فنی در کمترین زمان ممکن در خدمت شما میباشند.

شماره تماس ۰۹۱۱۵۷۰۶۵۴۸ حبیبی

 

برق کشی(Power draw)

برق ساختمان شامل مباحث و سرفصل های بسیار زیادی می باشد که یکی از آنها برق کشی یا سیم کشی ساختمان می باشد . در کل برق کشی به تامین انرژی الکترسیته (برق) اعم از تک فاز یا سه فاز با ولتاژ های متفاوت و همینطور آمپرهای مختلف به محل  مورد نظر یا دستگاه مربوطه می باشد . گاهی اوقاط به خاطر حفاظت از مدار و تجهیزات مورد استفاده و یا مصرف کننده برق نصب یک تابلو برق ضروری می باشد .

برق کشی در ساختمان های مسکونی و اداری  همچنین در مکان های صنعتی بسیار متفاوت می باشد از جمله موارد ایجاد این تفاوت ها ک ه در آن تاثیر گذار است می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. مقدار ولتاژ : اندازه ولتاژ گذری از کابل های برق مانند ۴۰۰ ،۲۲۰،۶۰۰۰ ولت
  2. مسافت برق کشی(M) : مقدار مسافت کار شده بسیار تائثیر گذار می باشد چرا که برای جلوگیری از افت ولتاژ بایستی از دستگاه های همچون بانک خازن یا افزایش دهنده های ولتاژ مانند ترانس استفاده نمود .
  3. مقدار آمپر(A) : با توجه مقدار جریان برق استفاده شده در دستگاه هدف بایستی کابل برق مورد نظر را از نظر شماره و تعداد  در برق کشی بررسی نمود .
  4. نوع برق کشی(Wiring type) : تک فاز و سه فاز بودن آن می باشد
  5. مقدار زمان افزایش مصرف  یا استفاده از جریان برق : گاهی اوقات برخی دستگاه ها مانند دستگاه های الکتریکی مانند الکترو موتور در زمان خاصی از جریان برق بالاتری استفاده می کند که با توجه به میزان مصرف جریان الکتریکی (آمپر)بایستی از جنس و طراحی مختص برق کشی استفاده نمود.
  6. مکان برق کشی (Place): محل مورد نظر بسته به شرایط زیبایی و موارد خطر آفرین همچون عوامل فیزیکی .
  7. عوامل محیطی : مانند اسیدی و بازی بودن خاک(PH) و میزان رطوبت محیط و همچنین مصرف کنندهای دیگر از این نوع انرژی
  8. آرایش کابل کشی : وابسته به طراحی برق کشی بایستی از ان پیروی کند .

توضیحات درباره سیم کشی

مثلا اول با یک اتاق کوچک شروع می کنیم توی یک اتاق کوچیک باید اول یک لامپ بزاریم پس به یک سرپیچ نیاز داریم وقتی سرپیچ را باز کنید دوتا پیچ کوچک می بینید دو رشته سیم را گرفته و به آن دو سیم وصل کنید…

سیم کشی

 

خوب برای سیم کشی اول باید بدونین چه چیزایی لازم دارید:

مثلا اول با یک اتاق کوچک شروع می کنیم توی یک اتاق کوچیک باید اول یک لامپ بزاریم پس به یک سرپیچ نیاز داریم وقتی سرپیچ را باز کنید دوتا پیچ کوچک می بینید دو رشته سیم را گرفته و به آن دو سیم وصل کنید.

انتهای سیم هارا به قوطی کلید ببرید یکی از سیم ها را داخل کلید تک پل برده و به پیچ نارنجی رنگ کلید وصل کنید و از پیچ دیگر گرفته و به سیم فاز ببرید . رشته سیم دوم را نیز به نول وصل کنید.

معرفی کالاهای مورد نیاز

اگر شما شروع به سیم کشی یک ساختمان بکنید قطعا کالا و وسیله هایی را نیاز خواهید داشت من برای شما این ابزار و وسائل مورد نیاز را دسته بندی کرده ام تا شما بتوانید به راحتی با آنها آشنا شوید
ابزار شناسی :

 

انبردست:وسیله ای است برای فرم کاری سیم ها که معمولا به وسیله آن می توان سیم های مفتولی را به فرم دلخواه در آورد و در هنگام کار سیم ها را با آن نگه داشت.

 

دم باریک :وسیله ای است شبیه انبر دست که برای کار در جاهای کوچک و تنگ امکان استفاده از انبر دست وجود ندارد استفاده می شود و همان طور که از اسمش پیداست دارای نوک باریکی است

.

دم پهن :از این وسیله صرفا برای عمل فرم کاری روی سیم های مفتولی استفاده می شود .

 

سیم چین :ابزاری است برای قطع کردن و بریدن سیم های افشان و مفتولی .

سیم لخت کن:ابزاری است برای برداشتن روپوش عایقی سیم ها که در دو نوع دستی و اتوماتیک در دسترس می باشد باید توجه کنیم که تنها از ابزاری استفاده کنیم که دارای دسته ای با روپوش عایق باشند .

پیچ گوشتی تخت :از این پیچ گوشتی برای باز کردن انواع پیچ های تخت با سر یک شیار استفاده می شوددر اندازه های مختلف در دسترس می باشد.

فاز متر : ابزاری است شبیه به پیچ گوشتی تخت که برای تشخیص سیم فاز از نول بکار می رود . اگر ما فاز متر را روی سیم فاز قرار دهیم و با دست ته فاز متر را لمس کنیم چراغ کوچک فاز متر روشن می شود (مقاومت فاز متر ۸۰ کیلو اهم می باشد )

آشنایی با سیم ها  :

تعریف سیم :یک هادی الکتریسیته است که برای انتقال جریان الکتریکی از محلی به محل دیگر و ارتباط بین دستگاه های الکتریکی و همچنین و وصل آنها به شبکه برق بکار می روند .به دو دسته تقسیم می شوند :

۱) سیم مفتولی یا تک لا :این سیم به صورت یک مفتول مسی یک رشته می باشد و به آن سیم خشک نیز می گویند معمولا برای فرم کاری در تابلو برق ها استفا ده می شود .

۲) سیم افشان : سیم هایی هستند که از تعداد زیادی رشته های نازک مسی تشکیل شده اند که به صورت به هم تابیده شده داخل روپوش عایقی قرار گرفته اند . در سیم کشی ساختمان به علت انعطاف زیاد از سیم افشان استفاده می شود .

سطح مقطع :سطح مقطع یا همان کلفتی سیم ها را با میلیمتر مربع می سنجند در سیم کشی منازل بهترین سطح مقطع ۱٫۵ویا۲٫۵می باشد .
کالا های برقی :

قوطی کلید ها :جعبه های کوچک پلاستیکی و یا کائو چویی هستند که درداخل دیوار قرار می گیرند تا کلید ها در آن جای بگیرند.

کلید ها و پریز ها :شستی هایی هستند برای قطع و وصل برق . که در دو نوع صنعتی و ساختمانی موجود هستند . نوع ساختمانی در تمامی منازل یافت می شوند . اما نوع صنعتی کلید ها و پریز ها با ساختمانی فرق دارند آنها دارای یک در پوش هستند که به اصطلاح به آنها بارانی نیز گفته می شود .

کلید ها دارای دو نوع تک پل و دو پل هستند . نوع تک پل یک ورودی و یک خروجی دارد که به یک سر آن فاز را میدهیم و از طرف دیگر که خروجی است فاز را برای لامپ یا وسیله ای دیگر می بریم کلید مدار را قطع و وصل می کند )خیلی ها که از برق چیزی نمی دانند فکر می کنند باید به یک طرف کلید فاز داد و طرف دیگر نول اما اگر این کار را بکنیم اتصال کوتاه رخ میدهد یا همان اتصالی می کند)در کلید های تک پل فرقی نمی کند که ورودی را کدام پیچ در نظر بگیرید اما در کلید های دوپل یک ورودی و دو خروجی وجود دارد که شما باید سیم فاز اصلی را به ورودی بدید(ورودی در کلید ها با پیچ مسی رنگ مشخص شده است ) و از خروجی برای لامپ ها ببرید.

کلید ها در دونوع روکار و توکار ساخته می شوند . پریز ها هم جدا از روکار و تو کار به صورت ارت دار (اتصال به زمین)نیز ساخته می شوند.

جعبه تقسیم ها:در سیم کشی گاهی لازم است انشعاب گرفته شودکه ما این کار را در جعبه تقسیم ها انجام می دهیم جعبه تقسیم ها هم به دو نوع رو کار و تو کار موجود است :

جعبه تقسیم روکار:این جعبه تقسیم ها ی رو کار از جنس کا ئو چو یا چینی است که داخل آن پیچ هایی است که سیم هارا به آن بسته و از انجا انشعاب می گیریم .

جعبه تقسیم تو کار:این نوع از این کالا از جنس فلزی یا پلاستیکی موجود است داخل قوطی فلزی را به وسیله مقوا عایق بندی می کنند و در داخل دیوار قرار می گیرد

مراحل برق کشی ساختمان ها

معمولا ترتیب انجام کارهای برق ساختمان به صورت زیر است :

مرحله اول :

۱ – کشیدن نقشه ساختمانی شامل سیستمهای روشنائی – سیستم های صوتی –  سوکتهای برق – تلفن – آنتن – آیفون – فن کوئیل ها – اطفاء حریق – برق اضطراری و موتور خانه.

۲- اجرای نقشه روی کار.

۳- تراز کردن کل قوطی کلیدها و کشیدن خطِ  تراز با چک لاین.

۴- شیار زدن مسیر لوله ها با شابلون ودستگاه شیارزن .

۵- کندن قوطی کلیدها با دستگاه .

۶- سوراخ کردن روشنائی سقفی توسط دستگاه ( در مورد سقف کاذب، روی سقف ساپورت خورده و روی آن لوله فیکس میشود).

۷- نصب قوطی کلید روی دیوار توسط شابلون و تراز کردن دقیق آنها.

۸- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله های که داخل جعبه فیوز آورده می شود.

 ۹- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله های که داخل جعبه آنتن و تلفن آورده می شود.

۱۰- اجرای لوله پولیکا گذاری توسط گرما و خم کاری توسط مشعل و فنر  و آب بندی آن توسط چسب پولیکا.

۱۱- جوشکاری و ساخت ساپورت برای سینی برق بر روی داکت مشخص شده از روی نقشه ( این سینی برق ها برای ورود کابل های برق تلفن آنتن ماهواره و ……. نیازهای ساختمان به طور مجزا داخل داکت های ساختمان فیکس و وارد باکس های مورد نیاز خود می شود).

۱۲- پوشش کامل روی لوله پولیکا های که در کف ساختمان کار شده است.

۱۳- نصب جعبه فیوز و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.

۱۴- نصب جعبه آنتن و ماهواره و تلفن و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.

۱۵- تامین ارتینگ ساختمان( نصب پلیت و سیم مسی وزغال ونمک برای راه اندازی چاه ارت و ازآنجا به سینی برق و به مصرف کننده ها)

۱۶- لوله فولادی گذاری در شرایطی که نقشه تعیین کرده است(در پارکینگ های اداره جات داخل روشنائی آسانسور وروشنائی موتور خانه).

 

مرحله دوم:

 (بعد از کف سازی و کاشی کاری و سفید کاری دیوار)

 ۱- تمیز کردن قوطی کلیدها وبریدن لوله های اضافی روی کار.

۲- سیم گذاری داخل لوله پولیکا (رنگ سیم ها و قطر سیم ها و جنس سیم ها از روی استاندارد انتخاب میشود)

۳- انداختن کابل شیلد دار برای بلندگوها وازآنجا به ولوم های همان اتاق و از آنجا به فیشهای پشت آمپلی فایرها.

۴-کابل کشی برق از داخل جعبه فیوز و رد کردن داخل سینی برق و بست زدن و از آنجا به زیر کنتور(درصورت داشتن دیزل ژنراتوراین کابل ها داخل موتور خانه و وارد  تابلو های مخصوص خودش میشود).

۵- کابل کشی تلفن –آنتن ماهواره وآیفون ازتابلوهای مخصوص خودش و رد کردن داخل سینی مخصوص خودش و بست زدن کابل ها و از آنجا به باکس های مخصوص خودشان.

۶- اتصالات سر سیم ها در داخل قوطی کلید- جعبه فیوزها – روشنائیها – توکارها – و جعبه آنتن – ماهواره- تلفن – اطفاء حریق- UPS(نصب دستگاه های تغذیه  UPS به شرکتهای مسئول مرتبط میشود)

 ۷- قلع اندود کردن کل اتصالات و سر سیم ها توسط حوضچه قلع

۸- عایق کاری اتصالات توسط وارنیش حرارتی (جایگزین لنت برق).

۹- اجرای کابل کشی مربوط به بیرون ساختمان نصب نور افکن ها در نما.

 

مرحله سوم ( بعد از نقاشی و کف تمام شده):

۱- بستن کلید و پریز و تراز کردن آنها

۲- بستن ترمینال روی سر سیم ها.

۴- نصب دتکتور های دود و شستی آنها روی جاهای تعیین شده

.۵- نصب فیوزها داخل جعبه فیوز و وایرشو زدن سرسیم ها و فیوز بندی آنها

۶- نصب آیفون تصویری بستن سوکتها و شستی های مربوط به آن.

 ۷- نصب آنتن مرکزی و سوئچینگهای مربوط به آن

۸- نصب سوئچینگهای ماهواره ( نصب و راه اندازی ماهواره برعهده شرکت های مربوط میباشد)

۹- نصب چشم لایتینگ در راه پله و پارکینگ ها

 ۱۰- نصب چشم لایتینگ در سرویسها برای هود مرکزی ( این چشم ها پس از عمل کردن به کنتاکتور و سپس کنتاکتور به سانتیفوژ فرمان داده و باعث تهویه سرویسها می شود)

۱۱- نصب نور مخفی های داخل سقف کاذب و کفی های روی سرامیک.

نصب تجهیزات برقی: 

– نصب تابلوی برق موتورخانه (تجهیزات داخل تابلوبرق بر اساس نیازهای موتور خانه انتخاب و توسط تابلو ساز ساخته میشود)

– نصب پایه سینی برق روی دیوار وفیکس کردن سینی برق روی آن.

– نصب لوله زیرسینی برق وازآنجا روی الکتروموتورها و ترموستات ها و مصرف کننده های دیگر.

– کابل کشی از تابلوبرق روی سینی برق و داخل لوله ازآنجا سرالکترو موتورها و ترموستات ها و مصرف کننده ها.

– وایرشوزدن و شماره زدن سر سیم ها و بستن آن روی تخته کِلِم الکتروموتورها وترموستات ها و مصرف کننده ها واز آنجا به ترمینال زیر تابلو برق.
سیم کشی برق ساختمان

روشنایی ساختمان

کلیه کارهای برقی ساختمان از کارهای زیر بنایی تا روشنایی کامل ( نقشه برق ساختمان , شیار کنی , لوله گذاری , نصب قوطی ها , سیم کشی , نصب کلید و پریز , نصب روشنایی ها , نور مخفی و لوستر )

نورپردازی-نمای-ساختمان

 

در چند سال اخیر معنای واژه نورپردازی آنقدر گسترش پیدا کرده است، تا حدی که دیگر باید آن را یک شاخه دیگر از علوم دانست و به آن علم نورپردازی گفت.

همان طور که از نگاه یک معمار، زیبایی و جذبه نمای یک ساختمان در طول روز اهمیت فراوانی دارد، زیرا در طول روز اولین فضای ارتباط دهنده ساختمان با محیط اطراف ، نمای ساختمان است. به همان اندازه در شب، نورپردازی آن ساختمان اهمیت پیدا می کند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در شب از کنار یک ساختمان بسیار با شکوه عبور کرده باشید و زیبایی آن ساختمان تا چند دقیقه تحسین شما را برانگیخته باشد، ولی در طول روز بارها از کنار همان ساختمان عبور کرده باشید و حتی متوجه وجود آن ساختمان هم نشده باشید. دلیلش تنها یک چیز است :

آن ساختمان توسط یک حرفه ای نورپردازی شده است.

نورپردازی در مکان های مختلف اصول و روش های خود را دارد. از نورپردازی در نمای ساختمان، داخل پذیرایی ، آشپزخانه و محوطه حیاط گرفته، تا جاهایی مثل هتل ها، بناهای تاریخی، موزه ها و نمایشگاه ها.

علم نورپردازی علاوه بر محل قرار گیری چراغ ها، به نوع آنها، شدت نوری که دارند و رنگی که تولید می کنند هم توجه دارد و سعی در ایجاد توازن بین محیط و منبع نوری دارد. همچنین یکی دیگر از مشکلات این زمینه عدم تداخل نورهای یک محیط با محیط های اطراف آن است. مثلاً نورپردازی نمای یک ساختمان نباید باعث آزار و اذیت ساکنان آن شود و باید به نحوی ورود نور به داخل ساختمان گرفته شود.

امروزه تنوع و توان نور دهی چراغ ها آنقدر زیاد شده که در حقیقت گره کار در تهیه و تامین نور نیست. بلکه تنظیم منابع نوری برای ایجاد محیط مناسب مسئله اصلی ست.

 

چند نکته که می توان در نورپردازی از آنها بهره گرفت:

– برای تاکید روی بخش هایی خاص از یک محیط، از نورهای نقطه ای و متمرکز در آن ناحیه استفاده کنید، مثلاً اگر می خواهید شخصی با اولین ورود به اتاق شما توجهش به آکواریومی که در اتاقتان قرار دارد جلب شود، از چراغ های با نور متمرکز روی آن استفاده کنید.

– در نمایشگاه عکس هم از این روش برای تمرکز بیشتر روی تابلوها استفاده می شود. به چراغ های استفاده شده برای تمرکز روی تابلوها توجه کنید.

سیم کشی برق ساختمان

 

– در پذیرایی و مکان هایی که برای مطالعه استفاده می کنید، بهتر است که از نورهای تک رنگ استفاده نکنید، ترکیبی از نورهای زرد و سفید همیشه بهترین گزینه است، که باعث جلوگیری از خستگی چشم ، راحتی و آسایش بیشتر است.

– نورپردازی می تواند در کوچک یا بزرگ نشان دادن یک اتاق هم تاثیر گذار باشد به این صورت که هر چه اتاق نور کمتری داشته باشد کوچکتر و هرچه نور بیشتری داشته باشد بزرگتر احساس می شود.

– در نورپردازی نمای ساختمان یا دیوارها، در صورتی که می خواهید ساختمان بلندتر از چیزی که هست به نظر بیاید، باید منابع نوری در زیر دیوارهای نمای ساختمان کار گذاشته شود و نور آن از پایین به بالا بتابد. از این روش برای بلندتر و زیباتر جلوه کردن مجسمه ها هم استفاده می شود. در اینگونه موارد منبع نور نباید به صورت مستقیم دیده شود، تا باعث آزار چشم بیننده نشود.

 

– آمارها بر اساس سلیقه مشتریان، همواره حاکی از آن است که استفاده از منابع نوری با رنگ های سرد، بیشتر از رنگ های گرم بین مردم طرفدار دارد.

– در نور پردازی راه پله ها، برای اینکه در شب مشکلی برای قدم زدن نداشته باشید می توان از نورپردازی های سطحی در زیر پله ها استفاده کرد. در این مورد شیلنگ نورانی بهترین گزینه است.

 

سیم کشی برق ساختمان

 

شما می توانید با استفاده از نورپردازی یک محیط خسته کننده را به محیط آرامش بخش تبدیل کنید

سیم کشی برق ساختمان

آیفونهای تصویری

تهیه و نصب انواغ آیفونهای رنگی و سیاه و سفید , تصویری و صوتی , با حافظه و بدون حافظه , همراه با سیستم امنیتی و نگهداری و پشتیبانی بعد از فروش

سیم کشی برق ساختمان

آنتن مرکزی

نصب انواع آنتن های ساده و مرکزی با آخرین تکنولوژی و دستگاه های روز دنیا طبق استاندارد جهانی با کانالهایی کاملا صاف بدون سایه و برفک

سیم کشی برق ساختمان

دوربین مدار بسته

تهیه و نصب انواع تجهیزات دوربین مدار بسته , مانیتورینگ , سوئیچر , کواد , مولتی پلکسر , رکوردر , کنترلر , کارتهای تصویر , تقویت کننده رادیویی و ویدئو روتر

نحوه سیم کشی ساختمان

نحوه سیم کشی ساختمان - سیم کشی برق ساختمان

نحوه سیم کشی ساختمان

برای اینکه بتوان در یک ساختمان عملیات سیم کشی را انجام داد ذکر مواردی ضروری است که برای دانشجویان برق که مبتدی ترین کار نیز از همین جا شروع می شود.سیم کشی ساختمان

لذا بر خود وظیفه دانستم که کمکی بر این دوستان کرده باشم. اولین قدم این که هیچوقت به خودتان ترس ،من نمیتونم،من بلد نیستم،من پیش کسی یاد نگرفته ام و… این گونه موارد را از خود دور کنید چون شما در دوره هنرستان هم مدارات سه فاز کار کردید هم مدار های روشنایی ساختمان هم با خطر کار آشنایی داشتید و هم خیلی موارد دیگر پس فقط باید یا علی گفته وآغاز کنید. وقتی به یک ساختمان نیمه کاره وارد میشوید به همه جای آن به خوبی نظارت کنید اگر کارفرما برایتان نقشه فنی داد که مشکل تا حدودی حل است ولی اگر نقشه نبود به صورت سلیقه ای البته با اصول و رعایت شرایط و استاندارد های مهندسی برق به پیش بروید. وسایل و ابزار کارمورد نیازدرابتدای کار: فعلا چون به صورت حرفه ای وارد کار نشده اید لذا برخی وسایل ضروری و مورد نیاز را که با آنها سرو کار دارید بیان می شود : ۱:اگر توان مالی داشتید یک عدد دژبور یا همان دریل چکش دار و اگر توان مالی نداشتید یک عدد چکش و قلم کافی است(این وسیله برای ایجاد شیار در دیوار برای جایگذاری لوله ها و سایر اقلام نصب به کار گرفته میشود) ۲:موکت بر: که این وسیله نیز برای بریدن لوله های پی وی سی یا لوله های خرطومی به کار میرود که در استفاده از این وسیله باید دقت کافی را داشته باشید چون تیز وبرنده است. ۳: تراز: این وسیله همانگونه که از نامش پیداست برای تراز کردن یک سطح یا تراز کردن ایستاده یک وسیله به کار میرود.که برای تراز کردن قوطی کلید و پریز و همچنین برای تراز کردن وطی فیوز و دیگر عناصر به کار میرود. ۴:ریسمان رنگی: اگر در جایی قرار است تعداد زیادی کلید و پریز هرکدام با هم نوع های خود به طور همسان وهم اندازه از کف ساختمان دیده شوند این وسیله به کار می رود همچنین این وسیله در لوله های کشی های فولادی برا اندازه کردن جعبه های فلزی به کار میرود. ۵:شیلنگ تراز: وقتی وارد ساختمانی میشوید که آماده برق کاری است آگر به کف آن محل دقت کرده باشید خواهید دید که سطح ناهمواری دارد و اصلا هم سطح نیست و جایی چاله و جایی دیگر بلند است در این گونه موارد و به طور کلی اولین مرحله در برث کاری شیلنگ تراز زنی است که اندازه پریز ها و کلید ها از کف معلوم شود و نیز در پر کردن شیلنگ تراز باید دقت کنید که در داخل آن هوا نباشد و کاملا پر آب باشد حتی کوچکترین ذره از حباب هوا نیز نباید در داخل آن دیده شود و بعضی موارد دیگر که در جای خود به آنها اشاره خواهم کرد. ۶: و برخی ابزار که دوستان در جای خود با آن آشنایی کامل دارند شروع به کار برق کاری: ابتدا توسط شیلنگ تراز اندازه پریز ها را از کف مشخص کنید که معمولا ۶۰ سانتی متر از کف که ۱۰ سانتی متر برای پر کردن کف و ۵۰ سانتیمتر دیگر برای پریز های برق و تلفن و … البته اندازه را کارفرما خود خواهد و طبق نقشه یا به طور سلیقه ای تعداد پریز های که در یک اتاق یا حال و پذیرایی قرار خواهید داد را مشخص کنید اگر در یک راستا بودن از ریسمان رنگی استفاده کنید و اگر در یک راستا نبودند از شیلنگ تراز جای آن را مشخص کنید تا در یک سطح قرار گیرند (برای روشنایی و دیگر موارد نیز به همین ترتیب) دقت داشته باشید که در شیلنگ تراز زنی باید دو نفر بوده که یکی اندازه اصلی را نگه داشته و دیگری به تعداد اندازه زنی را انجام دهد و در موق حرکت فقط یم نفر با انگشت دست بر سر شیلنگ گذاشته تا آب آن خارج نشود و در موقع اندازه زنی نباید هیچ کدام از دو نفر دست در سر آن نگه دارند چون اندازه آن تغییر خواهد کرد. بعد از انجام این کار محل قرار گیری پریز های تلفن و برق و روشنایی را کنده کاری کرده و قوطی های آنها را در جای خود قرار دهید و دقت کنید که لبه های قوطی باید با سطح گچ سیاه درست در یک راستا قرار گیرند و همچنین با قوطی بعدی فاصله مناسب داشته باشد تا در موقع نصب مشکلی ایجاد نشود و همچنین باید به وسیله ای تراز هم یه صورت افقی و هم به صورت عمودی تراز باشد سپس توسط گچ آنها را در جای خود محکم کنید.کار بعدی که باید انجام بدهید این است که لوله گذاری را انجام دهید بهتر است که برای پریزها از چند فاز متفاوت بسته به مساحت و بزرگی محل و طبق استاندارد برای هر ۵۰ یا ۷۰ متر مربع مساحت یک خط تغذیه روشنایی در نظر بگیرید برای لوله گذاری نیز از لوله های پی وی سی نمره ۱۳٫۵ استفاده کنید. جهت ارتباط پریز های تلفن و برق لوله گذاری را از کف عبور دهید و در آشپزخانه مجاز به این کار نیستید و برای لوله های روشنایی نیز محلی که قرار است چراغ در آن محل قرار گیرد را سوراخ کرده وتوسط زانو لوله ای از سقف آویزان کنید و امتداد لوله را به کلید یا به جعبه تقسیم وصل کنید (در داخل ساختمان دیگر کمتر از جعبه تقسیم استفاده میشود به خاطر زیبایی) و اگر مساحت زیاد بود روشنایی را طبق اصول پخش کنید به عبارتی مابین لامپ ها باید دو برابر لامپ و دیوار باشد.برای لوله های آنتن نیز لوله آنتن در مرکز باشد لوله ی آن باید در گوشه ساختمان قرار گیرد و با نوع سلیقه و قرار گیری لوازم تصویری هماهنگ باشد و بهتر است که قوطی های آن نیز در دو قسمت حال یا پذیرایی قرار گیرد. بعد از مراحل لوله گذاری نوبت به سیم انداختن داخل لوله ها خواهد بود که این کار توسط فنر سیم کشی صورت میگیرد و معمولا در برق کاری ساختمان های کوچک در صورت نبود ارت دو عدد سیم و در صورت وجود ارت سه عدد سیم موجود می باشد که سیم زرد رنگ همیشه بیانگر ارت و سیم آبی همیشه بیانگر نول و دیگر رنگ ها بیانگر فاز می باشد.(متاسفانه این تداخل رنگ در بسیاری موارد رعایت نمی شود).اگر سیم زرد رنگ یا ارت و سیستم ارت وجود نداشت از رنگ های آبی و رنگ دیگر مانند قرمز استفاده کنید به طوری که برای روشنایی از سیم های نمره ۱٫۵ و برای پریز از سیم های نمره ۲٫۵ استفاده کنید. سر فنر دار فنر سیم کشی را داخل لوله گذاشته و پس از عبو کامل از لوله و خارج شدن از طرف دیگر لوله (در صورت به سختی عبور کردن فنر از گریس استفاده کنید و کمی گریس به سر فنر بمالید تا نرم تر حرکت کند) سپس یک سر سیم های افشان را توسط سیم چین لخت کرده و به سر خاردار فنر با چسب لنت وصل و از طرف فنر دار بکشید تا سیم ها از داخل لوله عبور کنند و متناسب با اندازه سیم ها را قطع کرده و برای سایر لوله ها نیز همین امر را تکرار کنید. فقط در مورد روشنایی و کلید های دو پل سه رشته سیم عبور خواهد کرد سیم اول نول و دو سیم دیگر برای لامپ های اول و دوم و می توانید رنگ فاز ها را مثلا سبز و قرمز انتخاب کنید که لامپ اول قرمز و لامپ دوم سبزو یا برعکس ولی دقت داشته باشید که سیم های مربوط به لامپ ها نباید در مسیر دیگری قطع شوند. تذکر : هرگز از سیم های دو تیکه یا لخت در داخل لوله استفاده نکنید. برای سیم های تلفن نیز با توجه به نوع کار از ۲ زوجه و۴ و بیشتر نیز استفاده کنید اگر خط تلفن یک عدد بود همان ۲ زوجه کافیست. در مورد جعبه فیوز ذکر مواردی لازم است که برای کابل یا تغذیه ورودی از فیوز ۲۵ آمپر و برای روشنایی از فیوز ۱۰ آمپر و برای پریز ها از فیوز ۱۶ آمپر استفاده کنید.همیشه در داخل جعبه فیوز از فیوز ۱۰ و ۱۶ آمپری از هر کدام یک عدد به عنوان رزرو استفاده کنید.لوله های ورودی به جعبه فیوز را مرتب قرار داده و در جای خود محکم کنید این لوله ها را به انشعاب های خود متصل کرده و اقدامات مربوطه را انجام دهید.برای بار های پر مصرف مانند لباس شویی و یخچال یک تغذیه جداگانه (پریز) در نظر بگیرید. اما بعد از مراحل گفته شده نوبت به نصبیات می رسد که اتمام کار محسوب می شود و باید با دقت زیادی انجام گیرد. در مورد نصب پریزها مورد خاصی وجود ندارد فقط موقع نصب از اتصالات مطمئن شوید که محکم هستند. در مورد کلید ها برای کلید های تک پل پیچی که رنگ قرمز یا رنگی متفاوت از دیگر پیچ ها دارد به عنوان تغذیه یا فاز محسوب می شود که سیم دارای رنگ قرمز (دقت کنید رنگ های آبی و زرد نباید به این پیچ وصل شوند در تذکرات به این مورد اشاره شده است) کلید فقط واسط قطع و وصل فاز است یعنی سیم باید به همان رنگی باشد که است. در مورد کلیدهای دو پل می توانید برای پل اول قرمز و برای پل بعدی رنگ دیگری به جز آبی و زرد انتخاب کنید تا اشتباه نکنید.بعد از نصب کلید و پریزها و لامپ ها و سایر تجهیزات دیگر نوبت به اصلی ترین کار که سر بندی در داخل جعبه فیوز است. اگر از جعبه تقسیم نیز استفاده کرده اید اتصالات را به کمک ترمینال انجام دهید به طوری که فاز و نول را به ترمینال ها وصل کرده و انشعابات را از آن جدا کنید.با انجام این مراحل به جعبه فیوز خواهید رسید که در این موقع با انبوهی از سیم ها روبه رو خواهید شد در این موقع سیم های آبی رنگ را به صورتی که در آخر طولی باشد و فقط در انتها به یک رشته سیم تبدیل شود یعنی به عبارتی سیم اول را به طوری که سیم قطع نشود را الخت کرده و سر سیم دومی را به آن وصل کنیو و به همین ترتیب تا آخر و در نهایت یک رشته سیم حاصل می شود که آن را به نول شبکه وصل کنید. اما در مورد فاز قضیه فرق خواهد کرد به طوری که فاز ورودی شبکه را به ورودی فیوز ۲۵ آمپری وصل می کنید و از خروجی فیوز ۲۵ آمپری به هر کدام از فیوز ها یک انشعاب گرفته تا تغذیه آنها نیز تکمیل شود سپس سیم های افشانی که برای فاز انتخاب کرده اید را به خروجی هر کدام از فیوز ها وصل می کنید و سر بندی ها را محکم و تمیز انجام دهید تا عیبی از نظر فنی نداشته باشد.

تذکرات مهم:

۱: تا حد امکان از شلوغ کردن دیوارها و قوطی گذاری های اضافی خود داری کنید.

۲: در هنگام لوله گذاری از لوله های شکسته استفاده نکنید و در صورت بلند بودن مسیر از بوش برای اتصال لوله ها به یکدیگر استفاده کنید و توسط لنت محکم به هم ارتباط دهید.

۳: برای یک اتاق خواب یک روشنایی و یک شب خواب کافیست.

۴: سعی کنید لامپ ها را در مرکز اتاق ها و در حال وپذیرایی در امتداد یکدیگر باشند.

۵: اندازه ها را در هر مورد حتما رعایت کنید که موجب خرابی و ظاهر بد نشوند.

۶: رنگ پیچ کلیدها نباید اشتباهی متصل شود.

۷: در حمام از کلید و پریز ضد آب استفاده کنید و لامپ را داخل حباب شیشه ای قرار دهید.

۸: در موقع نصب کلید ها و پریز ها و جعبه فیوز از تراز استفاده کنید.

۹: هرگز سیم تلفن و برق را باهم از داخل یک لوله عبور ندهید.

۱۰: در ترمینال ها سیم های افشان را کامل در داخل ترمینال قرار دهید حتی یک رشته موجب اتصال خواهد شد.

۱۱: در موقع نصب جانب احتیاط را رعایت کنید.
Searches related to سیم کشی برق ساختمان

Searches related to سیم کشی برق ساختمان

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید