چگونگی انجام معاملات در بنگاه های مشاورین املاک
2016-01-26
دانستنیهایی برای خرید ویلا
2016-01-26

دانستنیهای نکات مهم آپارتمان نشینی

نزدیک به چهل سال است که به دلیل رشد شهرنشینی و پیشرفت جمعیت، آپارتمان نشینی در شهرهای ایران رواج پیدا کرده است

نزدیک به چهل سال است که به دلیل رشد شهرنشینی و پیشرفت جمعیت، آپارتمان نشینی در شهرهای ایران رواج پیدا کرده است. زندگی آپارتمان نشینی اگرچه هزینه های تامین مسکن را کاهش داده است، مشکلات خاص خود را دارد چون شما باید با چند خانواده دیگر کنار بیایید،

همیشه حواستان باشد که مزاحم دیگران نشوید، برای تقسیم هزینههای ساختمان سهم شارژ پرداخت و شارژ عقب افتاده همسایه را را به او یادآوری کنید و اختلافات ناشی از این مسایل را حلوفصل کنید. رعایت دقیق این بایدها و نبایدها و حرکت روی مدار اخلاق، به «فرهنگ آپارتمان نشینی» معروف شده است؛ فرهنگی که در برخی مناطق شهری به کندی در حال پیشرفت است. اما اگر هر کس حد و حدود خود و دیگران را در زندگی آپارتمانی بشناسد، اختلافات کمتری بروز خواهد کرد. رعایت فرهنگ آپارتمانی به آسانی رعایت چند گزاره اخلاقی و قانونی ساده است. قانون تملک آپارتمانها و آیین نامه آن میتواند راهنمای شما در این خصوص باشد.

آپارتمان چیست؟
تعریف دقیقی از آپارتمان وجود ندارد. اما در اصطلاح یک واحد مستقل در یک ساختمان چند طبقه است. اینکه شما از آن برای سکونت استفاده میکنید یا در آن کاسبی راه انداخته اید در تعریف آن تأثیری ندارد.

مدیریت ساختمان

در صورتی که بیش از سه واحد آپارتمانی در ساختمان باشند باید مجمع عمومی مالکان تشکیل شود. یعنی همه مالکان با هم جلسه تشکیل دهند و یک یا چند مدیر (هیأت مدیره) انتخاب کنند. مدیر برای دو سال انتخاب میشود. فرقی نمیکند که مدیر از اعضای ساختمان باشد یا فردی از خارج ساختمان انتخاب شود.
وظیفه مدیر حفظ و اداره ساختمان است و باید تصمیمات مالکان را که حالا یک مجمع عمومی تشکیل دادهاند، اجرا کند. مدیر موظف است تمام ساختمان را در برابر آتشسوزی بیمه کند و هزینه بیمه هم بین همه مالکان به نسبت سهم قسمت اختصاصی آنها تقسیم میشود. اگر مدیر این کار را نکند و خسارتی به ساختمان وارد شود، مسئول جبران خسارت خواهد بود. علاوه بر مدیر باید یک خزانهدار از بین مدیران هم برای ساختمان انتخاب شود که مسئول احتساب هزینهها و درآمدها محسوب میشود. نکته مهم دیگر این است که برای ساختمانهای بیش از ۱۰ واحد باید نگهبان نیز استخدام شود.در مورد ساختمانهای کمتر از سه واحد اگر در مورد مدیریت و انتخاب آن به توافق نرسیدید، تصمیمگیری درباره قسمتهای مشترک، با نظر مالکانی است که بیشتر از نصف مساحت اختصاصی را دارند.

قسمت اختصاصی و مشترک ساختمان

فضای داخل آپارتمانها به دو قسمت تقسیم میشود: اختصاصی و مشترک. قسمت اختصاصی، قسمتی است که فقط مالک آپارتمان یا کسی که در آن زندگی میکند، حق استفاده از آن را دارد، مانند بالکن. بقیه همسایه ها حق ورود به قسمتهای اختصاصی آپارتمان شما را بدون اجازه ندارند.
قسمت مشترک که به آن مشاع هم گفته میشود، بخشی از ساختمان است که همه ساکنان حق استفاده از آن را دارند. بخشهای زیر از آپارتمان داخل در قسمتهای مشترک است:

– زمین بنا
– تأسیسات قسمتهای مشرک مانند چاه آب، پمپ، منبع آب و مرکز حرارت و تهویه، رختشویخانه، کنتورها، تابلوهای برق، تلفن مرکزی، انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایداری در هرجای ساختمان که باشد، دستگاه آسانسور و محل آن، چاههای فاضلاب، لوله ها از هر قبیل، گذرگاههای زباله و محل جمع آوری آن.

-درها و پنجرهها و راه پله ها که در قسمت اختصاصی نباشند.
-تأسیسات مربوط به راه پله
-نمای خارجی ساختمان
– محوطه ساختمان و باغ
– بام و قسمتهایی که ساکنان به طور مشترک استفاده میکنند.
– قسمتهایی که در سند اختصاصی واحد آپارتمانی قید نشده است
تصور نکنید در قسمتهای مشترک آزادید؛ گذاردن میز و صندلی و نگهداری حیوانات در قسمتهای مشترک ممنوع است. همچنین توجه کنید که اگر بخواهید واحد آپارتمانی خود را انتقال دهید قسمتهای اشتراکی هم باید منتقل شود.

افرادی که باید هزینه های ساختمان را پرداخت کنند

مالکان آپارتمانها باید هزینه های مشترک ساختمان را پرداخت کنند. هزینه هایی که پرداخت میشود متناسب با مساحت واحد آپارتمانی است مانند هزینه آب و برق مشاع، مگر هزینه هایی که باید به طور مساوی تقسیم شود مانند دستمزد سرایدار و که ربطی به مساحت واحد آپارتمانی ندارد و همه باید یکسان پرداخت کنند. برای هزینه های مشاع هم یک نفر نمیتواند به بهانه اینکه از امکانات خاصی استفاده نمیکند از پرداخت هزینه آن خودداری کند.
اگر یکی از ساکنان هزینه های مشترک را پرداخت نکرد مدیر یا هیأت مدیره باید صورت حسابهای پرداخت نشده را برای مالک یا استفاده کننده بفرستد. اگر تا ۱۰ روز نسبت به پرداخت اقدام نکرد، مدیر یا هیأت مدیره میتواند آن واحد آپارتمانی را از استفاده از امکانات مشترک محروم کند؛ مثلاً آب آن واحد را قطع کند یا شوفاژ وی را خاموش کند. اگر باز هم پرداخت نشد، مدیر به اداره ثبت مراجعه میکند و اداره ثبت برای کسی که هزینه را پرداخت نکرده است، اجراییه صادر میکند. در صورت پرداخت هزینه، امکانات مجدداً وصل خواهد شد.

مستأجران بخوانند

اما اگر مستأجر هستید، اینکه شما هزینه های مربوط به آپارتمان یا شارژ را پرداخت کنید یا توسط مالک پرداخت شود، بستگی به قرارداد بین شما و صاحبخانه شما دارد. اگر قرار گذاشته اید که صاحبخانه پرداخت کند و او پرداخت نکرد، شما میتوانید میزان شارژ ساختمان را از اجارهبها کم کنید. اگر قرار بر این است که شما شارژ را پرداخت کنید و شما نپردازید، مدیر میتواند به مالک رجوع کند سپس مالک هزینه را از شما خواهد گرفت.

تعمیرات در آپارتمان

اگر در فکر تجدید بنای ساختمان خود هستید و عده کمی از ساکنان مخالفت میکنند، در صورتی که سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری گواهی دهند که ادامه زندگی در این ساختمان خطر جانی و مالی در پی دارد، شما میتوانید به تعمیر اقدام کنید. اما قبل از آن باید با اجازه دادگاه، خانه مناسبی برای کسانی که مخالف هستند، اجاره کنید و اگر از رفتن به خانه جدید خودداری کردند، با مراجعه به دادگستری میتوانید تقاضای تخلیه همسایگان مخالف را بکنید.

چهاردیواری اختیاری مشروط

درست است که هر کس اختیار واحد آپارتمانی خود را دارد و به قول معروف، چهاردیواری اختیاری است؛ ولی برای حفظ آرامش خود و دیگران میتوانید نکاتی را رعایت کنید که به ایجاد فضای آرامتر و تنش کمتر در ساختمان شما بینجامد:
۱- ایجاد سروصدای نامتعارف و غیر معمول از ساعت یک تا چهار بعد از ظهر و از ساعت یازده شب تا نه صبح فردا ممنوع است. صدای رادیو و تلویزیون و موسیقی نیز در این ساعات فقط باید در قسمت اختصاصی شنیده شود.

۲- انجام هرگونه فعالیت ساختمانی که ایجاد صدا میکند باید با هماهنگی مدیر ساختمان و بین ساعت ۸٫۳۰ تا ۱۳٫۳۰ دقیقه و ۱۵٫۳۰ تا ۱۸٫۳۰ روزهای غیر تعطیل باشد.

۳- در مواردی که کف ساختمان سرامیک یا سنگ است پیشنهاد میشود که ۷۵ درصد آن با موکت پوشانده شود.

۴- سر و صدای مهمان حداکثر تا ساعت ۲۴ مجاز است. مراسم بدرقه مهمان هم به جای راهپله و آسانسور در واحد آپارتمانی باید انجام شود.

۵- تغییر در نمای ساختمان و سردر و بالکن اختصاصی باید با اجازه اکثریت مالکان باشد

۶- تعمیرات ساختمان که موجب صدمه به اسکلت ساختمان میشود، مجاز نیست

۷- ساکنان هر واحد مسئول جبران خسارت ناشی از گرفتگی فاضلاب و… هستند. همچنین کولر و بند لباس که از بالکن بیرون بزند، مجاز نیست، مگر با اجازه کتبی مدیریت.

۸- پارک وسایل نقلیه در بخشهای مشخص شده مجاز است و مهمان نمیتواند وسیله نقلیه خود را داخل پارکینگ بگذارد.۹- در ساختمانهایی که نگهبان ندارد در ورودی باید شبها قفل شود.
اگر کسی تعهدات خود در محیط ساختمان را انجام ندهد، هر هزینهای که مدیر یا هیأت مدیره متحمل میشود باید شخص متخلف بپردازد.
رعایت نکات گفته شده به ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی می انجامد و محیطی توأم با آرامش را برای زندگی فراهم میسازد. با این حساب فرهنگ آپارتمان نشینی یک مقوله پیچیده نیست کافی است که از بایدها و نبایدهایی که قانون تملک آپارتمانها و آیین نامه آن برای زندگی آپارتمان نشینی پیش بینی کرده است، اطلاع داشته باشیم و آنها را رعایت کنیم. قانون تکلیف خیلی از موارد را مشخص کرده است علاوه بر این در مواردی که قانون ساکت است با معیار اخلاق باید شرایط را بسنجیم و به جای ترجیح نفع شخصی بر منافع عمومی، منافع عمومی را ارجح بدانیم

دیدگاهتان را بنویسید