امکان خرید و فروش ثانویه مسکن مهر فراهم گردید
2016-04-15
تفاوت طرح مسکن اجتماعی با مسکن مهر چیست
2016-04-15

مسکن اجتماعی بزودی کلید می خورد

مسکن اجتماعی بزودی کلید می خورد

مسکن اجتماعی بزودی کلید می خورد | طرح مسکن اجتماعی | مسکن اجتماعی | مسکن اجتماعی در ایران | مسکه اجتماعی چیست | مسکن اجتماعی ثبت نام | مسکن اجتماعی دولت روحانی | مسکن اجتماعی در جهان | چگونگی ثبت نام مسکن اجتماعی 

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن ضمن انتقاد از طرح مسکن مهر اعلام کرد که بزودی و در همین دوره از دولت طرح مسکن اجتماعی کلید خواهد خورد .

علی چگینی همچنین اعلام کرد که برای اینکار تفاهم نامه هایی با وزارت کار منعقد و همچنین گام هایی در حوزه تامین زمین و واحدهای نیمه کاره برداشته ایم !رئیس سازمان ملی زمین و مسکن در یک نشست خبری جزئیات طرح مسکن اجتماعی دولت یازدهم را اعلام کرد.
اجرایی شدن ایده « مسکن اجتماعی » به یکی از امید های اصلی شهروندان برای صاحب خانه شدن تبدیل شده است. در همین راستا  رئیس سازمان ملی زمین و مسکن در یک نشست خبری جزئیات طرح مسکن اجتماعی دولت یازدهم را اعلام کرد تا حدی از ابهام های آن کاسته شود.

بخش هایی از توضیحات محمد پژمان، رئیس سازمان ملی زمین و مسکن در ادامه آمده است:

* از ۲۱۵ میلیون متر مربع اراضی تصرف شده، ۱۹۴ میلیون متر مربع رفع تصرف شده است.

*یک میلیون و ۲۴۵ هزار و ۷۲۱ واحد از مجموع دو میلیون و ۱۵۰ هزار هکتار واحد مسکونی در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر دستور کار ما بوده است که از این تعداد ۳۵۱ هزار واحد خود مالک بودند و مابقی واحدها در دو بخش تعاونی و قراردادهای سه جانبه در حال اجرا است.

* ۳۰ درصد از اقتصاد کشور در حوزه مسکن و ساختمان است و دولت تاکنون برنامه ای در این خصوص نداشته است.

*وزارت راه و شهرسازی در حال آماده سازی طرح جامع در بخش مسکن است.  در سال ۸۳ و ۸۴ یک طرح نهایی شد اما به اعتقاد ما ابعاد و اندازه آن کامل و فراگیر نبود و مسائل مسکن روستایی و بافت فرسوده در آن در نظر گرفته نشده بود.

* حدود ۳۰ درصد جامعه ما در دهک های بالای جامعه هستند. حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از مردم در دهک های یک و دو و بخشی از دهک سه هستند و حدود ۵۰ درصد هم در میانه قرار دارند

* ما برای دهک های بالا ضرورتی برای تامین مسکن نداریم، اما می توانیم شرایطی را برای کیفی سازی و تولید واحدها با شرایط تسهیلاتی با سود بانکی فراهم کنیم. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برای دهک های متوسط جامعه که ناتوان در تامین مسکن نیستند بلکه نیاز به کمک دارند هم برنامه ای خواهیم داشت.

پژمان تصریح کرد: برای این خانوارها تسهیلات در حد وسع آنها با سود معقول پرداخت می شود و با سیاست تولید انبوه مسکن نیازهای آنها در نظر گرفته خواهد شد. رئیس سازمان زمین و مسکن با اشاره به تامین نیاز دهک های پایین جامعه گفت: برای اینها دولت زمین رایگان و تسهیلات ارزان قیمت و سایر خدمات را در نظر خواهد گرفت که تفاوت های عمده ای با مسکن مهر دارد.

*در طرح مسکن اجتماعی متوسط واحد مسکونی ۵۰ متر است و برای خانوارهایی که فرزند دارند به ۷۰ متر می رسد، اما الان واحدهای مسکن مهر ۹۰ متر مربع وسعت دارند. معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: در مسکن مهر بجز وام مابقی هزینه ها را متقاضیان می دهند اما در مسکن اجتماعی این طور نیست، بلکه واحدها متناسب با وسع درآمد خانوار قیمت گذاری شود و حداکثر با ۴۰ درصد از سهم درآمد آنها امکان سکونت پیدا کنند.

* ما این واحدها را به صورت اجاره در اختیار متقاضیان قرار می دهیم، در حال حاضر هم مشغول بررسی تعداد و پراکندگی متقاضیان هستیم تا در یک برنامه پنج ساله سیاستگذاری ها را مشخص کنیم. البته تعداد واحدها و واگذاری آنها از سال ۹۳ شروع می شود.

دیدگاهتان را بنویسید