چگونگی انتخاب گل و گیاه و نگهداری و مراقبت باغچه و فضای سبز
2016-02-04
مرغداری گوشتی|فروش مرغداری گوشی در آستارا
2016-02-04

مهم ترین تاثیر گل های خانگی

کدام گزینه مهمترین تاثیر گل های خانگی می باشد

شما چه قدر به نگهداری از گل ها و گیاهان علاقه دارید؟ اصلا در خانه یا آپارتمان تان از گل و گیاه نگهداری می کنید؟ این روزها خیلی ها نداشتن حیاط و بالکن و کوچک بودن فضای آپارتمان را بهانه می کنند و می گویند نگهداری از گل ها و گیاهان در فضای کوچک آپارتمان های امروزی کار آسانی نیست و به دردسرش نمی ارزد اما اگر بدانید نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی چه قدر فایده دارد، برای اینکه پای گل و گیاه را به خانه تان باز کنید، هیچ بهانه ای نمی آورید…

گیاهان دی اکسیدکربن را به اکسیژن تبدیل می کنند. هوا را تصفیه می کنند و قادرند آلاینده های مضر را از بین ببرند. با وجود گیاهان هوا تمیزتر شده و رطوبت هوا به طور طبیعی حفظ می شود. گیاهان از نظر روانی هم فوایدی دارند. وجود گل و گیاه موجب شادی و کاهش استرس و افزایش کارایی می شود. وجود رنگ سبز گیاه در یک اتاق زیبایی و انرژی بیشتری در فضا ایجاد می کند. بررسی ها نشان داده است علایمی مانند سردرد، استرس، خواب آلودگی و سرماخوردگی در صورت وجود گل و گیاه در خانه کاهش پیدا می کند.

● گیاهان هوای خانه را تمیز می کنند

هوای تمیز در خانه در سلامت افراد خانه تاثیر زیادی دارد. وجود گیاه در خانه موجب تصفیه هوا می شود. گیاهانی مانند پیچک، فیکوس، شیپوری، زنبق، سرخس، گل داوودی و نخل مرداب در از بین بردن آلاینده های شیمیایی موجود در هوای خانه مانند رنگ، محلول های شوینده و دود سیگار موثرترند. در واقع این گیاهان آپارتمانی فیلترهای طبیعی تصفیه هوا هستند.

بررسی ها نشان داده است که گل و گیاهان آپارتمانی می توانند کیفیت هوا را بهتر کنند. در واقع گیاهان آپارتمانی قادرند ۸۷ درصد سموم هوا را طی ۲۴ ساعت از بین ببرند. برای تمیز نگه داشتن هوای خانه ای با مساحت ۱۶۷ مترمربع تعداد ۱۵ تا ۱۸ گیاه آپارتمانی با اندازه ای حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر توصیه می شود. گیاهان می توانند انواع مختلف سموم از جمله آمونیاک، فرمالدیید، منوکسیدکربن، بنزن، زایلن و تری کلرواتیلن را از بین ببرند. توصیه می شود برای تصفیه آلاینده های مختلف انواع گیاهان را در خانه نگهداری کنید.

● گیاهان شادی می آورند

وجود گل ها و گیاهان موجب شادی و آرامش و کاهش استرس در افراد می شود. برونو کورتیس، متخصص قلب دانشگاه شیکاگو می گوید: «گیاهان موجب می شوند افراد احساس آرامش بیشتری کنند و مثبت اندیش تر شوند.» بررسی ها نشان داده است بیماران بستری در بیمارستان که تخت شان روبه روی پنجره ای با نمای باغ است، خیلی سریع تر از بیمارانی که تخت شان رو به دیوار هستند بهبود پیدا می کنند.

● گیاهان موجب افزایش کارایی می شوند

بررسی ها نشان داده است در محیط های کاری که از گیاه استفاده شده سلامت جسم و روان کارکنان ارتقا پیدا کرده است. طبق مطالعه ای که نتایج آن در مجله هنر و توان بخشی آمریکا به چاپ رسیده است خلاقیت و کارایی کارمندان شرکت ها و موسساتی که در دفاتر کاری شان گیاه قرار می دهند، بیشتر است.

● گیاهان خستگی و سرماخوردگی را از بین می برند

طبق نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشکده کشاورزی دانشگاه نورتو، گل ها و گیاهان آپارتمانی می توانند با افزایش رطوبت و کاهش گرد و غبار مشکلاتی مانند خستگی، سرفه، گلودرد و سایر علایم و مشکلات مرتبط با سرماخوردگی را تا ۳۰ درصد کاهش دهند. فرمالدیید در محصولات چوبی، دود سیگار، گاز طبیعی و نفت وجود دارد. تماس با آن موجب تحریک بینی، چشم و گلو می شود. بنزن در جوهر، روغن و برخی انواع رنگ وجود دارد و تماس طولانی مدت با آن موجب سردرد، خواب آلودگی و در برخی افراد کاهش اشتها می شود. رنگ و جلادهنده ها هم منبع اصلی تریکلرواتیلن در خانه هستند. این مواد در تمیزکننده ها، عطرها و مبلمان و وسایل خانه هم وجود دارند. با استفاده از گل و گیاهان آپارتمانی می توان علایم ناشی از تماس با این آلاینده های شیمیایی را که شبیه علایم سرماخوردگی هستند کاهش داد.

● نکات ایمنی و بهداشتی

با قرار دادن یک یا دو گیاه می توان هوای یک اتاق را تازه نگه داشت و برای مساحت ۹ مترمربع حداقل یک گیاه آپارتمانی لازم است اما هنگام نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی لازم است نکات ایمنی و بهداشتی هم مورد توجه قرار گیرد. مثلا برخی گیاهان سمی اند و باید در هنگام انتخاب گیاه به این نکته توجه داشت. به ویژه اگر در خانه کودکی دارید توجه به این نکته ضروری است.

همچنین قرار دادن گلدان ها جایی دور از دسترس کودکان و عدم استفاده از سنگ ها و وسایل تزئینی جذاب در خاک گلدان ها از دیگر مواردی است که برای پیشگیری از حوادثی مانند خفگی و مسمومیت در کودکان باید به آنها توجه داشت. گاهی اوقات خاک گلدان ها و آب و آلودگی های موجود در زیرگلدانی موجب رشد قارچ ها و کپک ها و لارو حشرات و انتشار آلودگی در خانه می شود که لازم است با رعایت بهداشت و تعویض به موقع خاک گلدان ها از چنین مشکلی پیشگیری کرد.

● نظر کارشناس دکتر محمد فرح بخش/ متخصص بیماری های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

نگهداری از گل و گیاه در خانه و آپارتمان های امروزی برای افرادی که زمینه آلرژی دارند و همچنین افرادی که سابقه بیماری های تنفسی و پوستی دارند به دلیل مشکلاتی که ممکن است ایجاد کند توصیه نمی شود اما به طور کلی نگهداری از گل ها و گیاهان در خانه برای افراد سالم مشکل خاصی ایجاد نمی کند.

توصیه می شود که افراد در صورت تمایل به نگهداری از گل و گیاه در خانه و آپارتمان نکات کلی ایمنی و بهداشتی را رعایت کنند. هنگام آبیاری گلدان ها نظافت را رعایت کنند و مراقب آلوده شدن سطوح باشند. گلدان ها را جایی دور از دسترس کودکان قرار دهند. کودکان عادت دارند همه چیز را به دهان ببرند و در صورت در دسترس بودن گلدان ها ممکن است با گیاه و یا کود مسموم شوند.

همچنین به خطر سقوط نیز باید توجه داشته باشند و گلدان ها را در داخل یا بیرون ساختمان طوری قرار دهند که احتمال سقوط و افتادن وجود نداشته باشد. با در نظر گرفتن این نکات نگهداری از گل و گیاه در خانه مشکل خاصی ایجاد نمی کند. در پایان لازم می دانم این نکته را یادآوری کنم که وجود گل و گیاه در بیمارستان ها به خاطر اینکه احتمال انتقال عفونت را افزایش می دهد به هیچ وجه توصیه نمی شود

دیدگاهتان را بنویسید