ویلا شمال کلارآباد
2016-05-29
لایحه پیش‌فروش ساختمان
2016-05-30

۷ اصل اساسی در تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان

۷ اصل اساسی در تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان

۷ اصل اساسی در تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان | ۷ اصل پیش فروش | مقالات پیش فر وش آپارتمان | پیش فروش آپارتمان در شمال | شمال پیش فروش آپارتمان | مقالات آموزشی برای املاک در مورد اصول پیش فروش آپارتمان | شمال پیش فروش

شرایط زندگی باعث ایجاد نوعی معامله در املاک به عنوان پیش‌خرید و پیش‌فروش ملک شده است که راهی است برای تأمین مالی سازندگان و همچنین خانه‌دار شدن پرداخت اقساطی و مرحله‌ای خریداران؛ اما در این بین برخی سو استفاده‌کنندگان وجود دارند که از عدم آگاهی مردم برای نیل به سود و نتیجتاً اضرار به دیگران استفاده می‌کنند. برخی شروط در ضمن قراردادهای پیش فروش آپارتمان می‌تواند از این مسایل جلوگیری کند. برای این امر باید در تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان طرفین دقت داشته باشند زیرا در این معامله ملک قابل رویت نیست تا خریدار کلیه امکانات ملک را با یک نگاه بسنجد و با قید یک عبارت ساده « ملک به رویت خریدار رسید و وی از کلیه کم و کیف مورد معامله اطلاع دارد » فروشنده سلب مسؤولیت نماید همچنین شاید صرفاً توافق شفاهی باعث رفع ابهامات طرفین نگردد و برداشت هر شخص از توافقات متفاوت و نهایتاً منجر به اختلاف گردد پس نتیجتاً باید کلیه شرایط و توافقات مکتوب و مورد امضای طرفین قرار گیرد. در این مقاله سعی شده تمامی نکاتی که طرفین معامله قرارداد پیش‌فروش باید رعایت کنند ذکر شود.

  1. برای تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان در ابتدای امر باید مشخصات طرفین از جمله نام و تاریخ تولد و شماره شناسنامه و نشانی و شماره تماس و… قید گردد همچنین باید مشخص گردد فروشنده چه سمتی دارد و آیا می‌تواند در مورد ملک معامله‌ای انجام دهد. ممکن است فروشنده مالک زمین و صاحب سند باشد و یا شاید سازنده ملک است که بر اساس توافقات سهمی از آپارتمان در حال ساخت را دارد پس مهم‌ترین مسئله ابتدای امر این است که مشخص گردد آیا فروشنده می‌تواند ملک را منتقل کند یا خیر؟ بسیاری از دعاوی به دلیل عدم توجه خریداران به همین امر صورت می‌پذیرد که مدارک فروشنده از جمله سند ملک، قرارداد ساخت و یا مشارکت و نحوه تقسیم ملک بین مالک و سازنده و… را به دقت مطالعه و بررسی نمی‌نمایند و با مدارک شناسایی فروشنده ازجمله شناسنامه و کارت ملی تطبیق نمی‌دهند و حتی برخی این امر مهم را به افراد مستقر در بنگاه املاک می‌سپارند که خود منشأ بسیاری از اختلافات و سو استفاده‌هاست.
  2. بند بعدی قرارداد پیش فروش آپارتمان مشخصات مورد معامله است که باید به دقت و با جزییات کامل ذکر شود از جمله مساحت و طبقه و واحد و شماره ثبت ملک اصلی است در ادامه مورد معامله باید منضمات آپارتمان که عرفا جز ملحقات ملک است ذکر شود ازجمله اشتراک برق، آب، تلفن، گاز و… و پارکینگ و انباری است که ترجیحاً محل پارکینگ و انباری نیز باید ذکر شود.
  3. بند بعدی قرارداد پیش فروش آپارتمان باید مشخصات ملک از جمله نقشه و تعداد اتاق‌خواب‌ها، کمد دیواری، جنس مصالح ( رنگ، شیرآلات، دستگیره، سیم‌کشی، رادیاتورها، آیفون، درب‌ها، کلید و پریز، کولر، کابینت، سرویس بهداشتی و… ) ذکر گردد که هر کدام از موارد خود ممکن است باعث بروز اختلاف و مشکلات گردد.
  4. بند بعدی قرارداد پیش فروش آپارتمان مشخصات فنی و معماری ساختمان که کاربری زمین، زیربنای کل ساختمان، تعداد طبقات، واحدها، نوع مصالح مصرفی ساختمان، نمای بیرونی، سیستم گرمایشی و سرمایشی باید ذکر گردد. می‌توان برای ضمانت اجرای این تعهدات عنوان کرد ملک هر کدام از این شرایط را نداشته باشد با توجه به نظر کارشناس از ثمن معامله کاسته می‌شود و یا خریدار حق فسخ معامله را دارد.
  5. بهای ملک و چگونگی پرداخت آن نیز امری است که باید با دقت و با جزییات در قرارداد پیش فروش آپارتمان اعلام گردد معمولاً بهترین شیوه، الزام خریدار به پرداخت قسمتی از بها بر اساس مراحل پیشرفت کار است که با رسیدن به هر مرحله که زمان آن نیز در قرارداد پیش فروش آپارتمان تعیین می‌گردد خریدار ملزم به پرداخت اقساط خود است؛ که در صورت عدم پرداخت فروشنده می‌تواند برای خود حق فسخ قائل شود و یا به صورت روزشمار خسارت تعیین گردد و یا به تعداد روزهای دیرکرد فروشنده نیز می‌تواند تحویل ملک را به تأخیر بیندازد.
  6. معمولاً قسمتی از ثمن معامله به زمان تنظیم سند رسمی در دفترخانه موکول می‌گردد که پیشنهاد نگارنده این است که تفاوت قیمت ملک بدون سند ( اصطلاحاً قولنامه‌ای ) و ملک سنددار برای زمان تنظیم سند باقی بماند تا بهر دلیلی فروشنده از تنظیم سند رسمی کوتاهی نمود خریدار مغبون و متضرر نگردد تا اگر عدم تنظیم سند منجر به اقامه دعوای الزام تنظیم سند رسمی گردید که هزینه‌های اجرای آن ناچار توسط خریدار باید پرداخت شود تا اجرای حکم محقق گردد را بتوان از مبلغ برداشت نمود و تهاتر کرد. مسئله دیگری که در تعهد تنظیم سند رسمی باید مورد توجه قرار گیرد این است که شخص متعهد و فروشنده آیا سند رسمی یا وکالت‌نامه رسمی از صاحب سند برای این امر دارد یا خیر؟ که در صورت منفی بودن پاسخ، تعهد وی هیچ الزامی برای صاحب سند به وجود نمی‌آورد و این امر خود موجب مشکلات متعدد طرفین می‌گردد.
  7. یکی از شروط مهم قرارداد پیش فروش آپارتمان تعیین تاریخ تحویل ملک است که باید برای اجرای آن ضمانت اجرای محکمی قرار داد؛ که در صورت تأخیر خریدار بتواند کلیه ضررهای خود را جبران نماید. با توجه به مسایل مختلفی که سازندگان با آن درگیرند در تلاش‌اند که زمان تحویل ملک را برای جلب خریدار کوتاه جلوه نمایند و معمولاً به دلایل مختلف نمی‌توانند به تعهد خود پایبند باشند که این امر موجب ضرر خریداری می‌گردد که برای سکونت در ملک خود برنامه‌ریزی نموده و هر روز تأخیر موجبات سختی و ضرر مالی وی می‌گردد یکی از بهترین ضمانت اجراهای تعهد تحویل ملک خسارت تأخیر روزانه بر اساس قیمت اجاره همان ملک است تا جبران خسارت خریدار را نماید
  8. منبع : ایران قانون

دیدگاهتان را بنویسید